Alerji

lerji emareleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Alerjinin sertliği de emareler üstünde etkilidir. Kaşıntı, burun tıkanıklığı, sık hapşırma, kronik öksürük, nefes darlığı yada hırıltı, vücutta döküntü yada şişlik emareler içinde sayılabilir.

Bahar alerjisi ve polen alerjisi nedir? Iyi mi oluşur?

Bahar mevsiminin gelmesi ile beraber doğa canlanır ve polenler ortaya çıkar. Polenler ise duyarlı insanoğlu için alerjendir. Polen alerjisi alerjik rinit, göz alerjisi ve astım olarak kendini gösterir. Bu hastaların bulguları baharın gelmesi ile beraber şiddetlenir. Sık hapşırma, burun tıkanıklığı, gözlerde yaşarma ve kaşıntı, öksürük, hırıltı ve hatta nefes darlığı görülen emareler arasındadır. Tedavisi antihistaminikler, kortizon içeren burun spreyleri yada solunum yolu ile alınan ilaçlar, nefes rahatlatıcı ilaçlar ile yapılır. Şiddetli vakalarda immunoterapi de yapılabilir.

Bebeklerde alerji olur mu?

Alerji her yaş gurubunda olduğu şeklinde bebeklerde de görülebilir. Alerjinin çoğunlukla genetik olduğuna inanılır. Sadece alerjinin sertliğini artıran sebepler vardır. Mesela; annenin gebelikte yada doğumdan sonrasında sigara kullanımı bulguların ortaya çıkmasını ve şiddetlenmesini kolaylaştırır.

Bebeklerde solunum yolu alerjileri; burun tıkanıklığı, hışıltılı solunum, tekrarlayan yada geçmeyen öksürük  atakları şeklinde kendini izah edebilir. Ek besine alıştırma döneminde bazı bebeklerde besin alerjisi görülebilir. Bu bebeklerde aşırı gaz, karın şişliği, ishal yada kabızlık, dışkıda kan görülmesi, deride kızarıklık yada egzama şeklinde emareler görülebilir.

Bebek alerjilerinden bahsederken inek sütü alerjisini unutmamak gerekir. İnek sütü alerjisi emareleri doğumla beraber başlayabilir. Emareler çoğunlukla yukarıda saydıklarımız gibidir. Tedavide annenin ve bebeğin rejiminden inek sütünün uzaklaştırılması esastır. İlerleyen yaşlarda bu alerji türü kendiliğinden düzelebilir.

Alerjik rinit nedir?

Rinit burun iltihabı anlamına gelir. Alerjik rinit ise değşik alerjenler sebebi ile burunda iltihabi belirtilerin oluşmasıdır. Bebeklikten yaşlılığa kadar her yaşta görülebilir. Bahar aylarında bulgularda artış olur. Alerjik rinitli hastalarda burun akması, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, genizde kaşıntı gözlenebilir.

Alerjik rinit saman nezlesi olarak da adlandırılır. Alerjik rinit ile beraber atopik dermatit, egzema ve astım görülebilir. İnsanın yaşam konforunu büyük seviyede düşüren hastalıklar arasındadır. Çoğunlukla uyku bozukluklarına ve horlamaya niçin olabilir. Çocuklarda konsantrasyon bozuklukları olabilir.

Alerjik rinit nezleden öteki enfeksiyon belirtilerinin olmaması ile ayrılır. Alerjik rinit tanısı ilk olarak hastanın hikayesi ile konur. Ondan sonra alerji testleri yapılır. Tedavisinde alerji ilaçları ve kortizon kullanılabilir. Hastanın polenlerden korunması da önemlidir. Lüzumlu durumlarda hastalara aşı da yapılabilir.

Alerjik astım nedir?

Astım hava yollarının kronik inflamasyonudur. Tıpkı polen alerjisinde olduğu şeklinde vücuttaki antikorlar solunum sistemine giren allerjenlere karşı harp açarlar. Bunun sonunda tıpkı bir akciğer enfeksiyonu şeklinde öksürük, hırıltı, nefes darlığı oluşur.

Astım hafiften ağıra değişik şiddetlerde olabilir. Hastalığın sertliği, hastalık bulgularının görüldüğü gün sayısına gore değerlendirilir. Çocukluk çağı astımı evlatların okul devamsızlıklarında mühim rol oynar. Kimi zaman astım tek başına geçmeyen gece öksürüğü yada egzersizle başlamış olan öksürük şeklinde kendini izah edebilir.

Bebeklik döneminde başlamış olan astım ilerleyen yaşla beraber düzelebilir. Astım tanısında öykü, fizik muayene, alerji testleri kullanılır. Tedavisinde alerji ilaçları, nefes açıcılar ve kortizon kullanılır. İmmunoterapi yapılabilir.

 

 

 

Alerji testleri kime yapılmalıdır?

Alerji emareleri devamlı olan hastalara tedavinin planlanması ve korunma sağlanması için alerji testi yapılır. Alerji testi bebeklikten itibaren tüm hastalara uygulanabilir. Bu testler, kandan yada cilt üstüne yapılarak değerlendirilir. Testlerin kesinlikle bir alerji uzmanı tarafınca uygulanması gerekir. Kontrol esnasında da ani bulgular oluşabilir.

Alerji ilaçları nedir?

Antihistaminikler (alerji ilacı), kortizon içeren burun spreyleri ve solunum yolu ile verilen türleri, nefes açıcılar ve alerji aşıları tedavide kullanılan başlıca ilaçlardır.

Çocuğunuzda yada kendinizde alerji ile ilgili emareler görüyorsanız en yakın sıhhat kuruluşuna başvurunuz.