Adenit

Adenit, çoğu zaman enfeksiyon sebebiyle bir yada daha çok lenf düğümünde genişlemeye neden olan bir sorundur. Lenf bezleri vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına destek olan beyaz kan hücreleri ile doludur. Lenf düğümleri enfekte olduğunda bunun sebebi çoğu zaman enfeksiyonun vücudunuzda başka bir yerden başlamasıdır. Nadiren, lenf bezleri kansere bağlı olarak genişleyebilir.

Yaygın lenfadenit: Bu tip lenf düğümü enfeksiyonu iki yada daha çok lenf nodu grubunda oluşur ve kan dolaşımına yada tüm vücudu etkileyen başka bir hastalığa yayılan bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Mezenterik Adenit Nedir?

Mezenterik adenit, bağırsaklarınızı saran dokudaki lenf bezlerinin iltihabıdır. Lenf düğümleri, vücudunuzdaki bakteri ve toksinleri emmeye destek olan bağışıklık sisteminin organlarıdır.

Bakterilerden, virüslerden yada parazitlerden meydana gelen enfeksiyonlardan oluşur. Mezenterik adenit, dehidrasyona ve sodyum şeklinde elektrolitlerin (minerallerin) yitirilmesine niçin olabilir. Nadiren bağırsaklarınızda sepsise (ciddi bir kan enfeksiyonu) yada iltihap (irin dolu bir yaraya) niçin olabilir.

Mezenterik adeniti önlemek için birçok tedbir alınabilir. Elleri yıkamaya itina göstermek bunlardan biridir. Elleri yıkarken sabun ve su kullanın. Tuvaleti kullandıktan sonrasında, çocuk bezini değiştirdikten yada hapşırdıktan sonrasında ellerinizi sudan geçirin. Yiyecek hazırlamadan yada yemeden ilkin ellerinizi sudan geçirin. Ek olarak etleri iyi pişirmek de bu önlemler içinde yer alır. Etin bakterileri öldürecek sıcaklığa ısıtıldığından güvenilir olmak için bir et termometresi kullanabilirsiniz. Pişmeden yada azca pişmiş tavuk, hindi, deniz ürünleri, sığır eti yada domuz eti yemeyin. Güvenli suları tüketin. Havuzlardan ya da göllerden su içmeyin. Aynı şekilde güvenli süt için ve pişmeden süt içmeyin.

Adenit Sebepleri

 

Lenf sistemi (lenfatikler), lenf düğümleri, lenf kanalları, lenf damarları ve lenf adında olan bir sıvıyı dokulardan kan dolaşımına taşıyan ve hareket ettiren organlardan oluşan bir ağdır. Lenf bezleri yada lenf düğümleri, lenf sıvısını filtreleyen minik yapılardır. Lenf bezlerinde enfeksiyonla savaşmaya destek olan birçok beyaz kan hücresi vardır.

Lenfadenit bir yada daha çok lenf nodu bakteri, virüs yada mantar tarafınca enfekte olduğunda ortaya çıkar. Lenf düğümleri enfekte olduğunda, bunun sebebi çoğu zaman enfeksiyonun vücudunuzda başka bir yerden başlamasıdır. Lenf nodu iltihabı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığı da dahil olmak suretiyle herhangi bir enfeksiyon yada virüs, lenf bezlerinin şişmesine niçin olabilir. Kanser ek olarak lenf bezi iltihabına da niçin olabilir. Buna lösemi ve lenfoma şeklinde kan kanseri de dahildir.

Yaygın Enfeksiyonlar

Lenfadenit, lenf bezlerinin bir enfeksiyonudur. Bazı bakteriyel enfeksiyonların sık görülen bir komplikasyonudur. Lenfadenit lenfler çoğu zaman bakterilere, virüslere yada mantarlara yanıt olarak, şişerek (iltihaplı) genişlediğinde ortaya çıkar. Şişmiş bezler çoğu zaman bir enfeksiyon, tümör yada irin bölgesine yakın bulunur. Adenite niçin olabilecek yaygın enfeksiyonlar aşağıdaki gibidir:

 • Boğaz enfeksiyonu

 

 • Kızamık

 

 • Kulak enfeksiyonları

 

 • Enfekte (iltihap) diş

 

 • Mononükleoz

 

 • Cilt yada yara enfeksiyonları

 

 • HIV virüsü; AIDS’e yol açan virüs

 

Yaygın Olmayan Enfeksiyonlar

 

Adenit cilt enfeksiyonlarından ya da streptokok, stafilokok şeklinde bakterilerin yol açmış olduğu öteki enfeksiyonlardan sonrasında meydana gelebilir. Kimi zaman, tüberküloz yada kedi tırmığı hastalığı (bartonella) şeklinde ender enfeksiyonlardan oluşur. Adenite niçin olabilecek yaygın olmayan enfeksiyonlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tüberküloz
 • Frengi şeklinde cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonlar
 • Toxoplasmosis; Enfekte bir kedi dışkısıyla temastan yada azca pişmiş et yemekten meydana gelen paraziter bir enfeksiyon
 • Kedi tırmalama yada ısırmasından meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlar

Adenit Emareleri

Lenf nodu iltihabı çeşitli semptomlara niçin olabilir. Emareler, şişmenin nedenine ve şişmiş lenf bezlerinin konumuna bağlıdır. Çoğu zaman enfeksiyonun olduğu bölgeye yakın olan lenf düğümleri belirtilerden etkilenir. Lenflerdeki değişimlerin yanı sıra enfeksiyonun türüne gore değişik emareler de ortaya çıkabilir.

 

Lenf Düğümü Emareleri

Lenfadenitin ana semptomu genişlemiş lenf bezleridir. Bir buçuk inç genişliğinde bir lenf düğümü genişlemiş kabul edilir. Enfekte bir lenf düğümü yada düğüm grubu tarafınca niçin olunan semptomlar şunları içerebilir:

 • Boyun, koltukaltı ve kasıklarda duyarlı halen gelmiş ve şişmiş lenf bezleri
 • Lenflerin olduğu bölgeye dokunulduğunda acı vermesi
 • Lenfatik sistem tıkanmasını gösterebilecek uzuv şişmesi
 • Tümör varlığını gösterebilecek lenf bezlerinin sertleşmesi ve genişlemesi
 • Bölgedeki cildin kızarması yada kırmızı lekelerin oluşması
 • Lenflerin olduğu bölgede iltihap oluşması, irin dolu kabarcıkların oluşması
 • Lenf düğümlerinden deriye akan sıvı olması

Öteki Emareler

Adenitin öteki emareleri çoğu zaman ihtimaller içinde enfeksiyon belirtileridir. Birlikte rol alan enfeksiyonun türüne gore bunlar farklılaşabilir. Şişmeye yol açan bir tümörse emareler daha değişik olur. Bu tip emareler şu şekilde sıralanabilir: Yüksek ateş; enfeksiyonların genelinde ortaya çıkan ortak bir emaredir. Üst solunum sistemini etkileyen bir enfeksiyon var ise burun akıntısı, boğaz ağrısı, bademcik şişmesi şeklinde emareler yaşanır. Gece terlemelerine bazı enfeksiyonlar yol açabilir. Bölgede bir kanser var ise kimi süre açıklanamayan kilo kayıpları yaşanabilir. Lenfadenit emareleri başka hastalıklar tıbbi durumlar yada problemler şeklinde görünebilir. Doğru teşhis için daima bir doktora görünmek gerekir.

Adenit Tanı ve Teşhis Şekilleri

Adenit var ise teşhisin en mühim kısımları çoğu zaman hastalık öyküsünün alınması ve hekim tarafınca meydana getirilen fizik muayenedir. Size titreme ve ateş, kısa sürede herhangi bir gezi, cildinizde herhangi bir yara ve kedilerle yada öteki hayvanlarla kısa sürede temas şeklinde durumların yaşanıp yaşanmadığını sorabilir. Arkasından, fizik muayene esnasında hekim şişmiş lenf bezlerinin yakınında enfeksiyon emareleri arayacaktır.